OK
یکشنبه 6 بهمن 1398
Rss feed
  • نمایندگی پمپ PENTAX & LOWARA italyوارد کننده مخزنهای ایتالیایی
  • نمایندگی پمپ PENTAX & LOWARA italyنمایندگی پمپ PENTAX & LOWARA italy
  • وارد کننده تیوپهای یورمکس ترکوارد کننده تیوپهای یورمکس ترک
1 2 3
صفحه اصلي

                                 


به عنوان فردی که سالهاست در زمینه صنعت پمپ آب و بخصوص پمپ آب خانگی فعالیت دارم،در این مقاله قصد دارم اندکی راجع به انتخاب پمپ آب مناسب ، توضیحاتی ارائه دهم.

امیدوارم گامی موثر در ارتقا آگاهی مخاطبین برداشته باشم.

مهم ترین مساله در خصوص پمپ آب یا هرگونه قطعه صنعتی در درجه اول بحث کیفیت طراحی محصول است.

بطور کلی در ساخت یک محصول هر قدر هم که از قطعات و متریال با کیفیتی استفاده شود، اگر روی محصول مورد نظر ما  طراحی صحیحی صورت نگرفته باشد، نتیجه کار محصولی با کارایی مناسب نخواهد بود.

خوشبختانه در صنعت پمپ آب شرکت های معتبر و صاحب نام زیادی وجود دارد که با سابقه و تجربه بالای خود، روز به روز ایرادات موجود را کمتر کرده و پمپ ها به سمت بهینه تر شدن پیش میروند.

در میان پمپ های خانگی فارغ از تیپ و سایز ، در درجه اول پمپ های با کیفیت ایتالیایی را به شما پیشنهاد می کنم.

شرکت های صاحب نامی چون پنتاکس ایتالیا ، سایر ایتالیا ، پدرولو ایتالیا ، سیلندر ایتالیا ، داب ایتالیا و... پمپ های با کیفیت و مناسبی را در سبد فروش خود دارند.

همگی این شرکت ها از لحاظ طراحی و کیفیت قطعات نمره بالایی را کسب می کنند.

با همه این موارد، بنده به شخصه پمپ پنتاکس را به شما توصیه می کنم ، به چند دلیل:

1-طراحی فوق العاده در کنار سادگی:

توضیح: در حال حاضر پمپ های پنتاکس از طراحی فوق العاده ای بهره می برند. محصولات این شرکت طوری طراحی شده که ناشی ترین تعمیرکاران هم به سادگی و به سرعت می توانند اقدام به باز کردن و تعمیر پمپ کنند.

متاسفانه بسیاری از پمپ های مشابه حتی بعضا ایتالیایی دارای ساختار پیچیده (بدون این پیچیدگی ها هم می شود پمپ مناسبی طراحی کرد.) ،تعمیر زمان بر و وقت گیر،قطعات بیش از حد منفصل و بطور کلی ساختار دردسر ساز در هنگام تعمیر هستند که گاهی کوچک ترین بی احتیاطی ،منجر به آسیب های جدی به اینگونه پمپ ها خواهد شد.

به عنوان مثال در مدل جت پنتاکس بحث طراحی کلگی و لوله اجکتور که هر دو بسیار مقاومند یا بحث واسطه چدنی یک تکه و مقاوم به جای استفاده  از واسطه های تلفیقی استیل ، آلومینیوم برخی پمپ ها که استحکام بسیار مناسبی را به پمپ های یک اسب جتی و بشقابی پنتاکس داده است.

البته همکاران تعمیرکار بهتر متوجه منظور من خواهند شد و توضیح بیشتر خارج از حوصله بحث ماست.

 

2-انتخاب جنس مناسب برای شفت:

توضیح:شفت پمپ های پنتاکس استنلس استیل سری های 300 و 400 می باشد که کاملا با آب های پر املاح سازگاری دارد.

 

3-سیم پیچی:
سیم پیچی پنتاکس اصطلاحا سیم پیچی خنک است ، به این معنی که وقتی موتور تحت بار کمتری قرار می گیرد، جریان برق مصرفی الکتروپمپ کاهش می یابد و تنها در مواقع بار کامل یا اصطلاحا full load  آمپراژ به میزانی که در پلاک مشخصات پمپ درج گردیده خواهد رسید.

بنابراین از لحاظ مصرف برق و خنکی پمپ ، خیالمان راحت است و آمار سوختن سیم پیچی بسیار کم می باشد.

از طرفی در مواقع اضطراری کلید حرارتی یا اور لود OVER LOAD) ) پمپ های پنتاکس بخوبی وارد عمل شده ،قبل از افزایش بیش از حد دما و در نتیجه سوختن سیم پیچی پمپ را از مدار خارج میکند.

 

4- وفور قطعات یدکی در کنار قیمت مناسب قطعات:

کلیه قطعات پمپ های خانگی پنتاکس اعم از واسطه ، کلگی ، پروانه و حتی روتور این پمپ ها را در فروشگاههای معتبر سطح کشور ،از جمله فروشگاه البرز پمپ ، با قیمت و کیفیت مناسب خواهید یافت.

پس در صورت ایجاد هرگونه اشکال برای پمپ خود، اصلا نگران نباشید.

 

5-انتخاب جنس مناسب برای پروانه آب پخش کن:

اصولا یکی از مهم ترین مباحث در رابطه با پمپ ، سازگاری جنس پروانه با تیپ پمپ می باشد.

پروانه آب پخش کن در واقع قلب تپنده دستگاه است و باید از مناسب ترین و با کیفیت ترین مواد ساخته شود.

عمدتا در پمپ های یک اسب جتی و بشقابی  کارکرد در شبانه روز کمتری داریم.

چون معمولا این مدل پمپ ها برای تعداد واحد کمتری استفاده می شود ، همچنین بیش از نیمی از این تیپ پمپ ها با ست کنترل  ( که دارای سنسور جلوگیری از خشک کار کردن پمپ است ) بسته می شود.

این تیپ پمپ ها معمولا دفعات خاموش و روشن شدن بیشتری دارند.

بنابراین استفاده از پروانه باکالیت (پلاستیک فشرده) بدلیل سبکی و استارت خوری راحت تر پمپ بیشتر توصیه می شود.

مزیت دیگر پروانه باکالیت کارکرد نرم و کم صدای پمپ است. مثلا پمپ های جتی با پروانه فلزی (برنجی ، برنزی ، استیل) عموما سر و صدای بالاتری دارند که معمولا در محیط ساختمان آزار دهنده خواهد بود.

در تیپ پمپ های دو پروانه توصیه اکید من این است که حتما مدل های پروانه فلزی ( فسفر - برنزی ) را تهیه نمائید که دلیل این مطلب را در ادامه توضیح می دهم.

اصولا پمپ های دو پروانه بدلیل فشار و دبی ( آبدهی ) بالا برای تعداد واحد های بیشتر و در نتیجه کارکرد طولانی تر در شبانه روز می باشند.

این تیپ پمپ ها همیشه بیشتر در معرض کم آبی یا بی آبی خواهند بود که کارکرد خشک و مداوم پمپ باعث افزایش حرارت  و در نتیجه دفرمه شدن پروانه های پلاستیکی می شود.

بنابراین استفاده از پروانه پلاستیکی در مدل های دو پروانه به هیچ وجه توصیه نمی شود. 

هرگونه کپی برداری از اصل یا قسمتی از متن شرعا حرام و موجب پیگرد قانونی است.

مهندس حبیب پور